Tanner, Hoffman, Scagliotta, & McClelland Split 20 Lappers

Date: 5/25/2008 1:34:54 AM

New Egypt, NJ (May 24, 2008)  Tim Tanner Jr. and Keith Hoffman grab their first wins of the season in Modified Twin 20 action. Rich Scagliotta and John McClelland spilt Sportsman features. Ageless veteran Richie Cass Sr. won the Crate1 Sportsman feature, while Chris Allen Jr. bested the Rookie Sportsman field. Rob Ormsbee won the Super Stock Feature.

 

STORY TO FOLLOW

 

5/24/08


MODIFIED RESULTS  
1st Heat: 1. Brad Freeman 2. Keith Hoffman 3. Rich Rutski 4. Mike Krachun 5. Tim Tanner Jr. 6. Billy Pauch 
2nd Heat: 1. Mark Forte Jr. 2. Frank Cozze 3. Tad Cox 4. Mike Hendershot 5. Rick Laubach 6. Sam Martz 
3rd Heat: 1. Ken Meisner 2. Brian Godown 3. John Keller 4. Ron John Koczon 5. Bob Drayton 6. John Miloszar
B Main:  1. Jim Robertson 2. Dominick Buffalino 3. Rick Wegner 4. John Salvatore Jr. 5. Tom Carberry 6. Stan Frankenfield Jr.

 

Feature 1 (20 laps):  1. Tim Tanner Jr. 2. Sam Martz 3. Billy Pauch 4. Rick Laubach 5. Ken Meisner 6. Brian Godown 7. Keith Hoffman 8. Tad Cox 9. Ron John Koczon 10. Mark Forte Jr. 11. Bob Drayton 12. Mike Krachun 13. Dominick Buffalino 14. Tom Carberry 15. Mike Hendershot 16. Jim Robertson 17. John Salvatore Jr. 18. Brad Freeman 19. Rich Rutski 20. John Miloszar 21. John Keller 22. Rick Wegner 23. Frank Cozze 24. Stan Frankenfield Jr.

 

Feature 2 (20 laps):  1. Keith Hoffman 2. Rick Laubach 3. Dominick Buffalino 4. Ron John Koczon 5. Tad Cox 6. Bob Drayton 7. Brian Godown 8. Tim Tanner Jr. 9. Ken Meisner 10. John Keller 11. Mike Krachun 12. Sam Martz 13. Mike Hendershot 14. Rick Wegner 15. Mark Forte Jr. 16. Billy Pauch 17. Robbie Nixon 18. John Salvatore Jr. 19. Bill Paulmenn 20. Brad Freeman 21. Stan Frankenfield Jr. 22. Tom Carberry 23. Steve Haggan 24. Jim Robertson DNS: Frank Cozze, Rich Rutski, John Miloszar. DNQ:   Robbie Nixon, Steve Haggan, Ricky Yetter, Dennis Halas, Bill Paulmenn
 
SPORTSMAN RESULTS

 
Rookie Feature (8 laps): 1. Chris Allen Jr. 2. Kevin Vacalavicek 3. Andrew Visinski 4. Gabe Fox 5. Rob Stump 6. Bobby Sandt Jr. 7. Wayne Groover  8. Jimmy Watts

 


Make-Up Feature from 5/3 (20 Laps): 1. Rich Scagliotta 2. John Stangle 3. Rocco Infante 4. Chris Lane 5. Danny Bouc 6. Willie Osmun 7. Mike Howardson 8. Lou Farina 9. John Romano Jr, 10. Frank Cozze Jr. 11. Steve Schmidt 12. Tim Apgar 13. John McClelland 14. Ryan Forte 15. Ray Woodall 16. Bob Hendershot 17. Kevin Vacalavicek 18. Marc Herman 19. Dan Waisempacher 20. Jeff Marcucci 21. Clay Butler 22. Tommy Carberry Jr. 23. Andrew Visinski 24. Bobby Sandt Jr. 

 

1st Heat: 1. Ray Woodall Jr. 2. Willie Osmun 3. John McClelland 4. Tommy Carberry 5. Tim Apgar 6. Dan Waisempacher
2nd Heat: 1. Rocco Infante 2. Ryan Forte 3. Danny Bouc 4. Mike Howardson 5. Steve Schmidt 6. Gary Butler
3rd Heat: 1. Rich Scagliotta 2. Lou Farina 3. Donnie Kline 4. Will Dupree 5. Joe Systo 6. Jeff Marcucci 
B Main:  1. Clay Butler 2. John Stangle 3. John Romano Jr. 4. Bob Hendershot 5. Frank Cozze Jr. 6. Chris Lane

 

Feature (20 Laps): 1. John McClelland 2. Willie Osmun 3. Ryan Forte 4. Ray Woodall Jr. 5. Rich Scagliotta 6. Lou Farina 7. Frank Cozze Jr. 8. Clay Butler 9. Tim Apgar 10. Mike Howardson 11. Marc Herman 12. Will Dupree 13. Bob Hendershot 14. Jeff Marcucci 15. Joe Systo 16. Chris Allen Jr. 17. Danny Bouc 18. Tommy Carberry Jr. 19. Donnie Kline 20. John Stangle 21. Chris Lane 22. Steve Schmidt 23. Rocco Infante 24. Dan Waisempacher 25. Gary Butler 26. John Romano Jr.
DNQ:  Marc Herman, Everett Taylor, Joe Baumann, Kevin Vaclavicek, Alan Bleacher, Bobby Sandt Jr., Andrew Visinski, Jimmy Watts, Robin McTighe, Dwight Laird 
 
SUPER STOCK RESULTS
Timed-Dashes: 1. Todd Cray 20.131 2. Mick Search 20.172 3. Rob Ormsbee 20.577 4. Billy Bauer 20.870 5. George Quinlan 20.925 6. Bob Vaccaro 20.949 7. Kory Fleming 20.984 8. Jason Bubeck 21.071

 

Feature (20 laps): 1. Rob Ormsbee 2. George Quinlan 3. Jason Bubeck 4. Todd Cray 5. Bill Liedtka 6. Bob Vaccaro 7. George Marrero 8. Pete Fogarty 9. Al Burdge 10. Marty Derr 11. Nick Vasquez 12. Don Shipley 13. Billy Bauer 14. Kory Fleming 15. Jesse McLaughlin 16. Mick Search 17. Kevin Bifulco 18. Kenny Hammond 19. Norm Saxton 20. Todd Cray 21. John Dunnigean 22. Tony Giglio DNS: Harry Schaffer
 
CRATE-1 SPORTSMAN RESULTS


Feature (10 Laps): 1. Richie Cass Sr. 2. Gabe Fox 3. George Idell 4. Darrel Delnero 5. Rob Stump 6. Bryan Papiez 7. Ron Barnstead 8. Lee Allen  9. Tom Raneri DQ: Pat Hires.



Return-to-New Egypt Speedway News And Results