New Egypt Speedway Quick Results 9/20/08

Date: 9/21/2008 6:16:39 AM

New Egypt Speedway Quick Results 9/20/08

Keith Hoffman Wins 4th, Billy Pauch Wins 4th Championship

Results & Final 2008 Points are below, Story to follow on Sunday
Morning.

9/20/08 RESULTS
MODIFIED RESULTS
1st Heat: 1. Pat Wall 2. Ron John Koczon 3. Keith Hoffman 4. Mark
Forte Jr. 5. Mike McAleer 6. Brad Freeman
2nd Heat: 1. John Salvatore Jr. 2. Frank Cozze 3. John Miloszar 4.
Ricky Yetter 5. Kenny Meisner 6. Sam Martz
3rd Heat: 1. Tom Carberry 2. Tad Cox 3. Rick Laubach 4. Billy Pauch
5. Stan Frankenfield Jr. 6. Tim Tanner Jr.
B-Main: 1. John Keller 2. Jim Robertson 3. Kenny Brightbill 4. Rick
Wegner 5. Ken Carberry 6. Dave Stonebraker (Pts Prov. Dominick
Buffalino)
Feature (30 Laps): 1. Keith Hoffman 2. Frank Cozze 3. Billy Pauch 4.
Rick Laubach 5. Tim Tanner Jr. 6. Tad Cox 7. Sam Martz 8. Kenny
Carberry 9. Kenny Brightbill 10. Jim Robertson 11. Pat Wall 12. Rick
Wegner 13. Mike McAleer 14. Dave Stonebraker 15. Kenny Meisner 16.
Brad Freeman 17. Tom Carberry 18. Mark Forte Jr. 19. Ricky Yetter 20.
Ron John Koczon 21. John Miloszar 22. Stan Frankenfield Jr. 23. John
Salvatore Jr. 24. John Keller 25. Dominick Buffalino
DNQ: Robbie Nixon, Chris Grbac, Bobby Sandt Jr., Rick Holsten, Bob
Drayton, Marc Herman, Mark Forte Jr., Randy Laird, Mike Hendershot.

A-1 RACING PRODUCTS SPORTSMAN RESULTS
1st Heat: 1.Ryan Forte 2. Dan Waisempacher 3. Willie Osmun 4. Frank
Cozze Jr. 5. Dave Seip 6. Jeff Geiges
2nd Heat: 1. Rich Scagliotta 2. Chris Lane 3. Clay Butler 4. John
McClelland 5. John Romano Jr. 6. Jeff Marcucci
3rd Heat: 1. Gary Butler 2. Rocco Infante 3. Mike Howardson 4. Alan
Bleacher 5. Tim Apgar 6. Randy Yaple
B-Main: 1. Ray Woodall Jr. 2. Will Dupree 3. Marc Herman 4. Steve
Schmidt 5. Chris Allen Jr. 6. Andy Visinski (Pts. Prov.: Lou Farina)
Feature (20 Laps): 1. Dan Waisempacher 2. Rich Scagliotta 3. Ryan
Forte 4. Gary Butler 5. John Romano Jr. 6. Ray Woodall Jr. 7. Tim
Apgar 8. Mike Lyons 9. Willie Osmun 10. John McClelland 11. Jeff
Marcucci 12. Will Dupree 13. Mike Howardson 14. Frank Cozze Jr. 15.
Jeff Geiges 16. Chris Allen Jr. 17. Andy Visinski 18. Lou Farina 19.
Marc Herman 20. Clay Butler 21. Alan Bleacher 22. Steve Schmidt 23.
Randy Yaple 24. Rocco Infante 25. Chris Lane
DNQ: John Bohadel, Robin McTighe, Everett Taylor, Jimmy Watts, John
Marini, Jason Kosch, Harris Kohen

SUPER STOCK RESULTS
Timed-Dashes: 1. Mick Search 19.345 2. Bill Liedtka 19.638 3. Billy
Bauer 19.731 4. Rob Ormsbee 19.789 5. Kory Fleming 19.922 6. Todd
Cray 19.956 7. Pete Fogarty 20.098 8. George Quinlan 20.154
Feature (20 Laps): 1. Rob Ormsbee 2. George Quinlan 3. Pete Fogarty
4. Bill Liedtka 5. Todd Cray 6. Kory Fleming 7. Jason Bubeck 8. Marty
Derr 9. Bob Vaccaro 10. Billy Bauer 11. Norm Saxton 12. George
Marrero 13. Al Burdge 14. Jesse McLaughlin 15. Harry Schaefer 16.
Charlie Gunner 17. Mick Search 18. Mike Dzingleski 19. Glen
Rosenberger

SS SPRINT RESULTS
Timed-Dashes: 1. John Romano Jr. 17.019 2. Tom Wyckoff 17.500 3.
Bryan Kuhl 17.595 4. Rick Cozze 17.625 5. Tom Tomasko 17.702 6. Art
Liedl 17.741 7. David Martin 17.777 8. Dan Biggs 17.842
Feature (20 Laps): 1. John Romano Jr. 2. David Martin 3. Art Liedl 4.
Dan Biggs 5. Ed Hughes 6. Tom Wyckoff 7. Robert Liedl 8. Tom Tomasko
9. Frankie Smith 10. Ken Buckley 11. Jim Hoelterling 12. Rick Cozze
13. Bryan Kuhl 14. Ian Borden 15. Evan Berardi

OUTLAW STOCK RESULTS
Feature (15 Laps): 1. Vern McLaughlin 2. Rich Mongeau 3. Brian Ludwig
4. Rob Longo 5. Spider Ensinger Sr. 6. Dan Collamer 7. Doug Bates 8.
Jason Saredy 9. Gary Klimeczak 10. Chris Felber 11. Frank D'Entremont
12. Jason Dipasquale 13. Scott Dugan 14. Doug Debray 15. Jay Bundy
16. Whitey Miller 17. Bill Connolly 18. Rich Smith 19. Goop Mondelli
20. P.J. Oliver 21. Spider Ensinger Jr. 22. Billy Wroble 23. Jason
Dooley 24. Tony Klimeczak

CRATE-1 SPORTSMAN RESULTS
Feature (15 Laps): 1. George Idell Jr. 2. Jon Haegele 3. Richie Cass
Sr. 4. Gabe Fox 5. Scott Cranstoun 6. Rob Stump 7. Steve Davis 8. Lee
Allen 9. Ray Woodall Sr. 10. Eddie Prentice Sr. 11. Ron Barnstead 12.
Darrel Delnero 13. Eric Engstrom 14. Jason Treat 15. Mike Mongiello
16. Dan Stout 17. Rich Steele DQ: Bryan Papiez, DNS: Archie Myers,
Tom Raneri



Return-to-New Egypt Speedway News And Results